Normal boiling point of water = 373 K C,(H2O, 1) = 75.312 JK' mos' C,(H2O, g) = 33.054 J K' mos' Avanh(1 atm, 373 K) = 40,639 kJ mol' Solution (a) H2O(1, ...
確定! 回上一頁